Literatura przedmiotu. Do wykorzystania nie tylko na lekcjach
Miniony tydzień upłynął zdecydowanie za szybko. Jednakże, w poniedziałek odebrałam w kiosku Ruchu paczuszkę długo wyczekiwaną. Kilka dni wcześniej zamówiłam książki, które uważam za godne uwagi i wykorzystania podczas lekcji etyki. Z ręką na sercu śpieszę polecić pozycje książkowe:
Bajki Michela Piquemal są warte polecenia zarówno na lekcje etyki jak i filozofii. Autor przedstawia zbiór króciutkich historyjek, z których każda ma swe moralno-etyczne przesłanie. Opowiadania te, pochodzące z różnych zakątków świata i reprezentujące tym samym różne nurty filozoficzno-etyczne zmusza czytelnika do autorefleksji w oparciu o wzbogacony komentarz autora: "w pracowni filozofa". Znajdziemy tu zatem odpowiedzi na dręczące nas niekiedy rozterki na pytania z zakresu jak być powinno, a jak jest.
2. Michel Piquemal "Jak żyć razem?"
3. Lotta Olssoon, Maria Nilsson Thore "Sens życia" wyd. Zakamarki
Ksiazka przedstawia poszukiwania sensu swojego życia przez bohatera książki Mrowkojada, zaprzyjaźnionego z Nornicą. Przyjaźń oparta jest na bazie cierpliwości wielokrotnie wystawionej na przekroczenie jej granic. Nornica jednak toleruje i znosi (choć nieraz bardzo ciężko) zachowania Mrówkojady, który poszukuje uniwersalnego sensu życia wszystkich zwierząt. Wyruszając do lasu w celu poznania prawdy, zostanie skonfrontowany z opiniami, które nasuną mu ostateczną odpowiedź. Polecam nie tylko dzieciom, lecz każdemu kto uważa, że gdzieś zaginął jego sens!
4. Ramona Badescu, "Pomelo i kolory", wyd. Zakamarki
Fantastyczna książka dla dzieci i dorosłych! Gdy ci smutno, gdy ci źle, Pomelo rozweseli cię! :) dosłownie! Książeczka przedstawia przygody różowego słonika o imieniu Pomelo, który znając dwa podstawowe kolory: czerń i biel, szuka w swoim otoczeniu świata w barwy ubranego. W ten oto sposób dowiawuduje się,że te same rzeczy mogą mieć zupełnie inne kolory. Tym bardziej świat naszych uczuć jest mieszaniną palety barw.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz